Instagram Story – jak działa i o co w nim chodzi?

Stworzyłam ten tekst dla wszystkich osób, które czują się trochę zagubione, bo wszyscy o tym Instastory mówią, a do końca nie wiadomo o co chodzi.

„Polecam ten wpis wszystkim, nie tylko początkującym,
porządkuje on wiedzę i porusza wszystkie możliwe opcje aplikacji.”

Instastory to odpowiedź Facebook’a (tak – Instagram należy do Facebooka) na Snapchat’a. Narzędzie pozwala nam wrzucić relacje video bądź zdjęcia, które znikają po 24h. Dla mnie to najlepszy sposób na relacjonowanie codzienności, byciu w stałym kontakcie z followersami, wrzucenie wszystkiego tego co mi nie pasuje do feedu (np. jestem w super knajpie, ale jest ciemno więc nie zrobie dobrego zdjecia – wrzucam relacja na instastory!). Na początku można było wrzucić tylko to co ma max. 24h czyli żadnego starszego materiału. Teraz nie ma tego ograniczenia i możemy publikować wszystko do woli (jeśli macie z tym problem, to róbcie screeny – materiał zdjęciowy dostaje świeżą datę).

Twórcy aplikacji cały czas urozmaicają to narzędzie, aby nasze relacje były jeszcze ciekawsze. W skrócie opisze jak w ogóle taką relacje stworzyć.

Otwieramy aplikacje i przesuwamy całość palcem w prawo. Pojawia nam się widok kamery. To co widzimy to:

 1. Ustawienia relacji:
  – Możemy tam ukryć relacje przed pojedynczymi użytkownikami.
  – Możemy zezwolić lub nie na wysyłanie wiadomości osobom, które oglądają naszą relacje.
  – Możemy zezwolić na udostępnianie naszych relacji innym (wtedy użytkownik może przesłać naszą relację w wiadomości prywatnej do kogoś: np, ej zobacz te relacje, jest super!
  – Możemy automatycznie włączyć zapis wszystkich relacji w rolce i archiwum.
 2. Rolka aparatu – to miniatura włączająca rolkę aparatu – tutaj możemy wybrać dowolne zdjęcie, które jest w naszej rolce.
 3. Ikona błyskawicy – to flash, ale także włączenie latarki w trakcie nagrywania video w nocy oraz tryb nocny, który mocno rozświetla nasze video.
 4. Strzałki – zmieniają, którą kamerą nagrywamy video, jeśli chcemy ją zmieniać w trakcie nagrywania video należy skorzystać z funkcji „bez użycia rąk”.
 5. Filtry – coś co wszyscy kochają – filtry upiększające, zwierzaki, serduszka – urozmaicenia relacji.
 6. Przycisk nagrywania – jedno kliknięcie = zdjęcie ; trzymanie przycisku = nagrywanie video;
 7. Różne warianty nagrywania:
  – Bez efektów specjalnych – klasyczny sposób nagrywania r elacji / robienia zdjęć.
  – Tekst – pozwala robić plansze tekstowe.
  – Na żywo – włącza transmisje LIVE.
  – Boomerang – tworzy krótką, zapętloną animację.
  – Superzoom – to są takie tryby, które mają wizualne i dźwiękowe efekty. Kiedy klikniemy w nutkę, to będą nam się zmieniać, są 4 różne wersje.
  – Przewinięcie do tyłu – po nagraniu, całość animuje nam się od końca – ciekawy efekt kiedy coś wysypujemy, wylewamy itd.
  – Bez użycia rąk – tryb dla wszystkich tych, którzy zastanawiali się jak zrobić unboxing jedną ręką, albo gotować i nagrywać jednocześnie. Otóż właśnie tak – klikamy raz i relacja się nagrywa, a my mamy obie dłonie wolne.
  – Animacja poklatkowa – nowe narzędzie, umożliwia tworzenie animacji poklatkowych czyli ze zdjęć, napiszę o tym osobny post.

To tyle jeśli chodzi o nagrywanie bądź fotografowanie aplikacją. Jeśli chodzi o obróbkę Instastory, to zaglądajcie do kolejnych wpisów. Dajcie mi znać w komentarzach, czy wiedzieliście o wszystkich opcjach, czy coś jest dla Was nowością!

19 Comments

 1. Świetnie,że stworzyłaś tego bloga,będę tu stałym bywalcem!
  Chciałabym zobaczyć post,w którym pokazujesz jak wybierasz zdjęcia na insta,jakich filtrów używasz 🙂
  Czyli coś w stylu,co zrobić,żeby instagram wyglądał ładnie .
  Powodzenia w dalszej pracy nad blogiem!

  1. Hej! Dzięki wielkie za te słowa! Taki wpis mam w planie – czyli jak planować i dbać o swój feed 🙂

 2. Akurat o tej nutce nie wiedziałam 😉 super blog – czekam na następne wpisy z niecierpliwością! Pozdrawiam 🙂

  1. No właśnie czasem wydaje nam się, że wszystko wiemy, a oni cały czas coś aktualizują i dodają! 🙂

 3. Zapowiada się ciekawie będę zaglądać, bo takich treści potrzebuję 🙂. Moje konto na Instagramie to @kuchniazpasja.pl

 4. Nie miałam pojęcia o możliwości nagrywania bez użycia rąk! Także super, że wszytko podsumowałaś 🙂 Osobiście bardzo ciekawi mnie, jak stworzyć filmik na insta story z muzyką i pojawiającymi się napisami. Wiem, że są do tegk specjalne apikacje, ale nie wiem co dalej. Super by było gdybyś to wyjaśniła ♡ Buziaki

  1. Bardzo się cieszę, że coś nowego odkryłaś! Jesli chodzi o tworzenie takich relacji na pewno pojawi się niedługo taki wpis,
   Uściski! 🙂

  2. ja też potrzebuje takich wskazówek, bo mam problem przygotować taki materiał. Proszę o wersje instrukcji dla osób z telefonami bez jabłka 😉. Aplikacje dzielą się na dwie grupy z tego co ja się orientowałam albo się mylę 🙂

  1. Dziękuję pięknie, staram się nic nie pomijać, coś co mi może się wydawać oczywiste, innym niekoniecznie!
   Pozdrowienia 🙂

 5. Ja mam problem z wyróżnionymi relacjami. Posiadam 2 konta – jedno firmowe, jedno prywatne i na koncie firmowym ani nie widzię wyróżnionych relacji, ani nie mogę ich tworzyć, natomiast na prywatnym mogę… o co tu chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *