Uwielbiam tradycyjne kulinarne klasyki, bez których święta nie istnieją, ale co roku staram się wymyśleć coś nowego. Tym sposobem tworzę nasze nowe własne mini tradycje. W 2015 roku spontanicznie zrobiłam wieniec z ciasta francuskiego idealny do zagryzienia czerwonego barszczu. No i mamy 2021, a ja dzielę się przepisem z Wami. To właśnie miałam na myśli pisząc o tworzeniu swoich własnych świątecznych obyczajów! W tym wpisie pokażę Wam krok po kroku jak zrobić taki wieniec na świąteczny stół!
Składniki
- 2 pęczki pietruszki
- gotowe ciasto francuskie
- 2-3 ząbki czosnku
- 3 orzechy włoskie
- 3 łyżki oliwy
- Sól gruboziarnista
- Gorgonzola lub inny ulubiony ser
Co ważne – ten wieniec możecie zrobić z każdym możliwym nadzieniem. Ja postawiłam na świeżą natkę pietruszki i wyrazisty ser. Jestem jednak pewna, że nutella i orzechy, albo sos pomidorowy i starta gouda też pasowałaby idealnie.
Taką przekąskę wykonacie w 20 minut – to idealny przepis dla zabieganych gospodarzy, których zaskoczyli goście – wiem co mówię, uwierzcie 😉
Sposób przygotowania
Przygotowanie wieńca z pietruszkowym pesto jest dziecinnie proste!
- Piekarnik nagrzejcie do 180 stopni z termoobiegiem.
- Następnie dokładnie zblendujcie na jednolitą masę 2 pęczki pietruszki, 2-3 ząbki czosnku, 3 obrane orzechy włoskie i trzy łyżki oliwy.
- Rozłóżcie ciasto francuskie, posmarujcie je pesto, rozłóżcie gorgonzolę i wszystko porządnie posypcie solą.
- Zrolujcie ciasto i przetnijcie je wzdłuż. Obie części delikatnie skręćcie w rulon, a następnie uformujcie okrąg i sklejcie ciasto na końcach, aby połączyć okrąg.
- Tak przygotowany wieniec pieczcie przez 15-20 minut – w zależności od piekarnika!
- Możecie przewiązać je wstążką i świąteczny wieniec z ciasta francuskiego gotowy!
Porady ułatwiające życie od ciotki Banaszewskiej
W wigilię zawsze jest mnóstwo roboty. Palniki wszystkie zajęte, na stole armagedon i jeszcze wieniec trzeba zrobić. No i właśnie tu z pomocą przychodzi blender ErgoMixx z systemem próżniowym marki Bosch. Ja osobiście robię tak, że w zależności od ilości czasu przygotowuję wieniec 1-2 dni wcześniej. Gdy porządnie wystygnie kroję na kawałki, a następnie pakuję go próżniowo. Pudełko wrzucam do lodówki i jedna potrawa gotowa i świeżutka!
Używam papieru do pieczenia, w który owinięte jest ciasto francuskie. Dzięki temu zużywam ponownie papier i nie ma problemu, jeśli akurat nie mam papieru do pieczenia w domu.
Ten wieniec jest super pomysłem na wykorzystanie resztek z lodówki. Możecie tam wrzucić mix serów i wędlin, które zalegają, posmarować delikatnie ciasto olejem i ciepła przekąska do filmu gotowa.
Mam dla Was kod, dzięki któremu otrzymacie zniżki na zestawy próżniowe! Ważny do końca roku: PROMO-2021-ASIA
Przykładowe farsze do wieńca:
- Podsmażone pieczarki i ser zółty
- Twarożek wymieszany z czosnkiem
- Zioła prowansalskie i ser żółty
- Inne pesto (nawet kupne – wtedy to już w ogóle będzie ekspresowy przepis)
- Resztki wędlin i serów
- Nutella i pokruszone orzechy włoskie
- Masło z cynamonem i cukrem
- Pokrojone w paseczki jabłka i cynamon
Podsumowanie
Mam nadzieję, że Wasze wieńce wyszły pyszne i piękne! Jeśli macie pytania o przepis czy o sprzęt, którego używam do pakowania próżniowego – dajcie znać!
Wpis powstał we współpracy z marką Bosch.