Nie od dziś wiadomo, że konkursy są popularną metodą na promocję w sieci. Niestety przygotowanie takiej reklamy pełne jest niebezpieczeństw i zła organizacja może wpędzić nas w niezłe tarapaty. W tym wpisie zajmiemy się konkursami na Instagramie i krok po kroku przejdziemy razem przez cały proces: wymyślimy prosty konkurs, który może zrobić każdy, a następnie przygotujemy go tak, żeby nie naruszać polskiego prawa oraz regulaminu aplikacji. Zaczynamy!
Czym jest konkurs (i jak odróżnić go od loterii)
Zanim jednak zaczniemy, warto jasno ustalić, czym w ogóle konkurs jest. Dlatego skupmy się na 3 faktach:
- Konkurs to rodzaj przyrzeczenia publicznego, w rozumieniu art. 919-921 Kodeksu Cywilnego. Jest to podstawa prawna, na której opierają się konkursy. Jej treść znajdziecie obok.
- Uczestnicy rywalizują o nagrodę, która przyznawana jest za najlepszą czynność, albo najlepszy rezultat w czymś. Na przykład: najciekawszy komentarz, najładniejsze zdjęcie, etc. Istnieją ściśle określone kryteria przyznawania nagrody, a wszystkie zasady związane z promocją są przedstawione w regulaminie.
- Kryteria przyznawania nagrody nie mają nic wspólnego z losowością.
Brak losowości jest tutaj absolutnie kluczowy. W momencie, w którym zwycięzcy albo nagrody są losowani, nasza promocja przestaje być konkursem, a zaczyna być loterią, która jest regulowana przez ustawę o grach hazardowych.
Co to dla nas oznacza? Żeby zorganizować loterię musimy złożyć wniosek do Izby Celnej, uiścić opłatę o udzielenie zezwolenia, która stanowi 10% wartości puli nagród brutto, a do tego pieczę nad loterią musi sprawować osoba upoważniona do tego przez Ministra Finansów. Jeśli nie zastosujemy się do powyższych zaleceń, to popełnimy przestępstwo skarbowe, z którym związane są bardzo wysokie kary pieniężne.
Teraz, kiedy wiemy już, jak odróżnić konkurs od loterii, pora pójść krok dalej i zastanowić się, jak dobrać jego wymagania tak, żeby wspierały nasz cel.
Zaprojektuj swój konkurs
Każdy konkurs na IG można sprowadzić do prostej formuły: żeby wziąć udział w konkursie i stać się jego uczestnikiem należy zrobić X, a spośród uczestników organizator wybierze profil (lub profile), który jest pod jakimś względem najlepszy, albo jego właściciel zrobił coś najlepiej, najciekawiej, etc.
To X to wymaganie, które należy spełnić, żeby wziąć udział w konkursie i to ono będzie decydować, jaki rezultat przyniesie nasza reklama. Wymagania mogą być bardzo różne, ale skupimy się na kilku najbardziej oczywistych pod kątem promowania na IG:
Polub i/lub skomentuj – polubienia i komentarze świadczą o wysokim zaangażowaniu użytkowników. Posty z wysokim zaangażowaniem będą plasować się wyżej w feedach hashtagów, pod którymi został on oznaczony. Możemy też podkreślić, że wymagamy konkretnej tematyki komentarzy, np. Twój wymarzony dzień albo opisz, co zrobiłbyś z produktem X. Dzięki temu wejście do konkursu będzie trochę trudniejsze i odsieje część osób, które nie są zainteresowane Twoim profilem lub produktem, a jedynie polują na nagrody.
Oznacz profil w poście lub komentarzu – Możemy poprosić uczestników o to, żeby oznaczyli nas w swoim poście – w ten sposób dotrzemy do followersów danego uczestnika. Innym pomysłem jest prośba o oznaczenie kogoś w komentarzach pod postem konkursowym. W ten sposób każdy uczestnik przyciąga do akcji jeszcze jedną osobę, a zaangażowanie pod postem rośnie. Muszę jednak przestrzec Was przed jedną rzeczą: regulamin Instagramu zabrania błędnego oznaczania treści i zachęcania do tego innych użytkowników. Dla przykładu: jeśli prosimy uczestników, żeby oznaczyli nasz profil w poście, który mają stworzyć, ale nie zaznaczamy, że ma znaleźć się na nim coś związanego z naszą firmą, to zachęcamy do błędnego oznaczania. Sytuacja ma się tak samo w przypadku hashtagów.
Stwórz post i oznacz konkretnym hashtagiem – User Generated Content (treści stworzone przez użytkowników) to samonapędzająca się machina do promocji. Załóżmy, że mamy własną markę produktową – możemy poprosić konkursowiczów, żeby zrobili zdjęcie związane z którymś z naszych produktów, a następnie dodali pod nim konkretne hashtagi. Przy odpowiednim doborze hashtagów posty te będą docierać do naszych potencjalnych klientów i stanowić reklamę dla naszej marki. Do tego możemy udostępniać je na naszym profilu. Piękne, czyż nie?
Głosowanie – Wyobraźmy sobie niewielki zwrot akcji – zamiast wybierać najlepszy post lub komentarz, ustalamy, że wygrywa ten, który osiągnie największą liczbę polubień. Tym sposobem zwiększamy emocje związane z naszym konkursem i możemy być pewni, że uczestnicy będą nagłaśniać sprawę prosząc swoich znajomych/followersów o lajkowanie. Niestety – musimy zwrócić uwagę na to, że czasami uczestnicy grają nieczysto i kupują polubienia, co może postawić nas w bardzo niewygodnej sytuacji.
Wszystkie te wymagania konkursowe pomogą nam rozreklamować nasz profil, bądź produkt. Możemy łączyć je dowolnie, ale nie wolno zapominać o zasadzie: im prościej, tym lepiej. Im więcej wymagań, tym większa szansa, że odstraszymy potencjalnego uczestnika, a Ci którzy zdecydują się wziąć udział będą realizować zgłoszenie błędnie.
Nagrody
Nagroda w konkursie powinna wspierać cel, który chcemy osiągnąć daną promocją. Nowy smartphone w ramach nagrody przyciągnie do naszego konkursu dużo osób, które będą skłonne zrobić wiele, żeby go wygrać. Niestety, najprawdopodobniej będą to osoby przypadkowe, bardziej zainteresowane wygraną, niż tematyką naszego profilu. Jeśli za cel obraliśmy sobie ogólne zwiększenie świadomości dotyczącej naszej marki/profilu/produktu, to rzeczywiście – może być to dobre wyjście. Jeśli jednak zależy nam, żeby przyciągnąć na nasz profil jakościowych followersów, to warto zastanowić się nad tym, żeby nagroda miała mniejszą wartość obiektywnie, ale za to stanowiła gratkę dla osób zainteresowanych tematyką naszego profilu. Na przykład, jeśli prowadzimy bookstagram, to może być to rzadsze wydanie jakiejś książki.
Należy również wspomnieć o tym, że według prawa jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia 10% podatku od nagrody, co reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możemy jednak uniknąć tego nieprzyjemnego obowiązku, o ile wartość nagrody jest mniejsza niż 2000zł.
Regulamin
W tym momencie formuła naszego konkursu powinna być już w miarę nakreślona. Zakładam, że wiesz już, co muszą zrobić uczestnicy, na jakiej podstawie zostaną wybrani zwycięzcy oraz jaka nagroda na nich czeka. Te zasady musimy teraz opatrzyć stosownym regulaminem. Po co? Otóż dla Twojego bezpieczeństwa.
Zadaniem regulaminu jest doprecyzowanie wszystkich informacji związanych z konkursem, tak aby każda ze stron wiedziała na czym stoi. Jeśli o to nie zadbamy, to zasady konkursu będą otwarte do interpretacji i może dojść do sytuacji, w której po nagrodę zgłosi się znacznie więcej osób, niż planowaliśmy. Co gorsza, będą miały one podstawę, żeby dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Dlatego właśnie musimy zadbać, żeby nasz regulamin zawierał poniższe informacje:
- Kto jest organizatorem konkursu.
- Daty rozpoczęcia konkursu, jego zakończenia, w jakim terminie zostaną wybrani zwycięzcy oraz kiedy i w jaki sposób zostanie przekazana im nagroda.
- Kto może wziąć udział w konkursie – np. tylko pełnoletnie osoby fizyczne, albo tylko osoby mieszkające w Polsce.
- Powinniśmy podkreślić, że do konkursu mogą przystąpić jedynie osoby posiadające profil na Instagramie.
- Bardzo jasne zasady konkursu, czyli co uczestnicy muszą zrobić, żeby wygrać i na podstawie jakich kryteriów będą wyłaniani zwycięzcy.
- Do kiedy i w jaki sposób uczestnicy mogą składać reklamacje związane z konkursem, jakie dane muszą znaleźć się w reklamacji oraz termin i sposób, w jakim organizator rozpatrzy wniosek i wyda swoją decyzję.
- Jakie dane zbiera organizator konkursu oraz w jakim celu. Na przykład: możemy zaznaczyć, że zwycięzca będzie musiał podać adres, na który organizator wyśle nagrodę.
- Musimy zaznaczyć, że promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana ani przeprowadzana przez serwis Instagram ani z nim związana, a także zwolnić serwis z odpowiedzialności za roszczenia uczestników. Są to wymagania zawarte w regulaminie Instagramu.
- Oczywiście możemy dodać też inne zapisy. Należy jednak upewnić się, że to, co chcemy zamieścić nie jest klauzulą niedozwoloną. Klauzule niedozwolone możemy wyszukać na TEJ stronie.
Ostatnie przygotowania
Wygląda na to, że mamy już prawie wszystko, co potrzebne, żeby zacząć. Wszystko – oprócz ostatniego elementu układanki, czyli posta, w którym obwieścimy światu nasz konkurs. Przygotowując go należy pamiętać o 3 istotnych sprawach.
Przede wszystkim musimy zawrzeć w nim najważniejsze informacje o konkursie, czyli kto może wziąć udział, co trzeba zrobić, żeby wygrać, jak będzie wybierany zwycięzca, jaka nagroda na niego czeka oraz oczywiście daty rozpoczęcia i zakończenia konkursu. Nie polecam natomiast umieszczać szczegółowego regulaminu w poście. Jak przekonaliśmy się w poprzedniej sekcji, będzie to bardzo dużo tekstu. Pomijając fakt, że posty na IG mają limit 2,200 znaków i najprawdopodobniej regulamin się nie zmieści, to zwyczajnie wygląda to nieestetycznie i sam Instagram nie jest wygodnym miejscem do czytania zapisów prawnych. Znacznie lepiej jest użyć funkcji Notatka na FB, a jeszcze lepiej zamieścić regulamin na naszej stronie internetowej.
Następnie powinniśmy zadbać o właściwe hashtagi – zwłaszcza, jeśli nasz konkurs ma na celu dotarcie do nowej widowni. Tutaj kierujemy się takimi samymi zasadami, jak przy każdej innej publikacji, z tą różnicą, że błędne użycie # może zniweczyć cały nasz dotychczasowy wysiłek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak korzystać z hashtagów, to sprawdź nasz krótki podręcznik Instagram Hashtags.
Kolejnym etapem jest zaaranżowanie sfery wizualnej. Najważniejszym powinno być dla nas, żeby zdjęcie, czy grafika, której użyjemy, zachęcała do wejścia w opis posta, ponieważ to tam dopiero ludzie mogą dowiedzieć się, że przygotowujemy dla nich konkurs. W tej kwestii nie ma jednoznacznych wytycznych – wszystko zależy od tego, w jakim stylu prowadzimy profil i do kogo w rzeczywistości kierujemy naszą komunikację. Jeśli chcemy, żeby w konkursie wzięli udział nasi followersi, to być może wystarczy sprawić, żeby post wizualnie odstawał od reszty feedu, prowokując bardzo użyteczne pytanie: o co tutaj chodzi?! 🙂 Z drugiej strony, jeśli planujemy dotrzeć do potencjalnych nowych obserwujących i chcemy zrobić to poprzez hashtagi, możemy rozważyć dodanie do publikowanego obrazu elementów typografii – np. słowa KONKURS 😀 – tak, aby zainteresować osoby przeglądające dany hashtag.
Wreszcie koniec
Nasza podróż dobiegła wreszcie końca. Mam nadzieję, że jeśli w tym momencie nie masz jeszcze gotowego projektu swojego konkursu, to przynajmniej rozjaśniłem, w jaki sposób podejść do tego zagadnienia. Jak widzisz, pracy jest wiele, więc nie pozwólmy, żeby poszła ona na marne – odpowiednio nagłośnijmy konkurs dodając informacje o nim w naszym bio, tworząc angażujące stories, czy prosząc zaznajomionych instagramowiczów, żeby mówili o Twojej promocji.
Konkurs, który opisałem będzie stosunkowo prosty – nie wymaga wysyłania prac konkursowych, ma jeden etap, dane, które zbieramy od uczestników są naprawdę znikome, itd. To sprawia, że przepisy, które nas dotyczą i regulamin, który musimy przygotować będą do pewnego stopnia korespondować z tą prostotą. Pomimo tego zachęcam Was jednak, żeby przygotowując konkurs zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej – w ten sposób unikniemy wszelkich, przykrych niespodzianek.
26 comments
Hej 🙂 Skąd dokładnie wiecie , ze podatku od nagrody można uniknąć jeśli jest poniżej 2000 zł? Podacie proszę konkretny zapis?
Hej, bazowaliśmy na ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 21.1.68 🙂
Też jestem ciekawa tej kwestii. Z tego, co wiem, podatek w wysokości 11,11% wartości nagrody musi być odprowadzany do Urzędu Skarbowego, nawet jeśli kwota nagrody nie przekracza 2000 zł.
Popraw mnie jeśli jestem w błędzie, ale z moich najlepszych danych wynika, że jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, to w przypadku konkursów ogłaszanych przez środki masowego przekazu, albo z konkursów z określonych dziedzin, czyli z kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, jednorazowa wartość wygranych, która nie przekracza 2000 tysięcy złotych jest zwolniona od podatku PIT. Spór o to, czy Instagram jest środkiem masowego przekazu, wykracza znacznie poza tematykę tego artykułu 🙂
Z tego co czytałam najnowsze interpretacji – social media nie są (NIESTETY) środkiem masowego przekazu i trzeba odprowadzać podatek od nagród tam przyznawanych w konkursach niezależnie od wartości – warto zwrócić na to uwagę, przy organizacji konkursu! 😉
Hej, bardzo dziękuję za Twój komentarz – przyjrzymy się temu 🙂
“Brak losowości jest tutaj absolutnie kluczowy. W momencie, w którym zwycięzcy albo nagrody są losowani, nasza promocja przestaje być konkursem, a zaczyna być loterią, która jest regulowana przez ustawę o grach hazardowych.”
Nie do końca tak jest. A przynajmniej nie zawsze. Ciekawe orzeczenie w sprawie konkursu z losowaniem nagród (na Facebooku) wydał w tym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Uznał, że konkurs organizowany przez pewną panią nie może być uznany za loterię w rozumieniu ustawy o grach hazardowych.
Fajnie, że orzecznictwo zaczyna powoli zmierzać w tym kierunku. Niemniej jednak, ja też zawsze mówię, że dla bezpieczeństwa lepiej element losowości usunąć 🙂
Hej, to bardzo ciekawe! Masz może jakiś link do tej sprawy? 🙂
Wyrok Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego w Łodzi z 8.02.2019 r., III SA/Łd 950/18, LEX nr 2622044
Poza tym nie każdy konkurs to przyrzeczenie publiczne, a tak można wywnioskować z zamieszczonego zdjęcia przepisów KC.
“Dla przykładu: nie możemy na przykład dać sobie możliwości na zmienianie zasad w trakcie trwania konkursu.” To nie jest tak. Trzeba określić warunki zmiany regulaminu i ma to swoje konsekwencje, ale nie jest tak, że nie można.
🙂
Hej, bardzo dziękuję Ci za ten komentarz 🙂
Co do jego pierwszej części, to czy chodzi Ci o to, że można spierać się, czy konkurs jest umową, czy przyrzeczeniem?
Co do drugiej części – masz rację, poprawiłem to w tekście 🙂
Będzie zależeć od konstrukcji Regulaminu. Trzeba go odpowiednio skonstruować aby to było przyrzeczenie.
Kiedyś w dawnych czasach 🙂 kiedy rejestr klauzul niedozwolonych Prezesa UOKiK wyglądał inaczej, wielki kryzys ekonomiczny pukał do drzwi, a frank stał słabo przedsiębiorcy wskazywali w postępowaniach przed UOKiK, że konkurs jak i inne akcje to nie umowy, a przyrzeczenia publiczne, tym samym nie może być mowy o stosowaniu klauzul niedozwolonych. Przepisy te według przedsiębiorców nie powinny mieć zastosowania bo należy je stosować tylko co do umów. Przyrzeczenie publiczne umową nie jestem. Jeżeli przyjmiemy, że konkurs nie jest umową lecz jednostronnym przyrzeczeniem, nie możemy stosować regulacji z zakresu prawa umów, w tym regulacji dot. klauzul niedozwolonych i wzorców umownych.
UOKiK o ile mnie pamięć nie myli traktował każdy konkurs czy inną akcję jak umowę. 🙂 Około 2013 r. kwalifikował już niektóre akcje jako przyrzeczenia publiczne.
Temat jest bardzo ciekawy!
Hej, z tego co wiem wymagania polubienia profilu i oznaczenia znajomego jako warunek koniecny udziału w konkursie jest zabroniony regulaminem Instagrama (i Facebooka), czy coś się zmieniło w tej sprawie?
Hej, wymaganie polubienia profilu nie jest zabronione regulaminem Instagramu. Inaczej jest z oznaczaniem na zdjęciach – tutaj zachęcam do przeczytania wpisu 🙂
Czy na insta mozna w konkursie za warunek konieczny wskazac obserwowanie profilu?
Owszem, można. Regulamin Instagramu tego nie zabrania 🙂
proszę o pomoc, opowiadam na stories na insta różne ciekawostki o kulturze brytyjskiej i języku i na koniec tygodnia robię quiz oparty o tę wiedzę.
Chcę zachęcić ludzi do nauki i poznawania kultury i po myślałam ,że dodam taki element rywalizacji, Choc nie do końca..
otóż na koniec po zniknięciu relacji – chcę zrobić losowanie wsród osób ktore odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania i wręczyć jednej osobie nagodę – drobiazg – kartę podarunkową do sklepu typu h&m
Czy tutaj tez aż tak musze się gimnastykować?????
Cóż, wygląda na to, że chcesz zorganizować loterię. Jeśli chcesz, aby wszystko odbyło się zgodnie z polskim prawem, to powinnaś zdobyć na to odpowiednie pozwolenia…
Z tym losowaniem to wydaje mi się że to nie jest tak. Czy konsultowaliście to z prawnikiem? Akt prawny stanowi co innego: loteria ma miejsce kiedy uczestnik ryzykuje stratą czyli np. kupuje los. Jeżeli jest to rozdawajka na FB to nie jest to loteria czy też gra hazardowa. Tak samo Pani która pytała wcześniej – Pani Joanna śmiało może zorganizować losowanie. Tego właśnie dotyczyła sprawa z Łodzi: “Zdaniem Sądu, akcja zawierała jedynie losowy wybór nagrody i oferowanie nagrody rzeczowej. Zabrakło jednak przesłanki w postaci „nabycia towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze”. Po dokonaniu wykładni ww. przepisu Wojewódzki Sąd Administracyjny doszedł do wniosków, że jeżeli losy nie są sprzedawane (brak elementu odpłatności), to zanika cel – zysk finansowy w jakim organizowana jest gra losowa.
Zdaniem składu orzekającego gra w loterii promocyjnej jest bowiem umową o charakterze odpłatnym. W przedmiotowej sprawie brak elementu odpłatności, tym samym brak jest przesłanki „nabycia dowodu udziału w grze” niezbędnej do uznania akcji za loterię promocyjną
Przy interpretacji przepisów Sąd powoływał się również na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oparte na podstawie nieobowiązującej już ustawy o grach i zakładach wzajemnych, w którym negowano zbyt szeroką wykładnię przepisów o grach losowych i wskazywano, że przyjmowanie, iż każdy konkurs w którym występuje element przypadku to gra losowa stanowi naruszenie tego przepisu”
Hej, bardzo dziękujemy Ci za Twój komentarz 🙂
Tak, konsultowaliśmy tę sprawę z prawnikiem.
Nasz artykuł nie jest jednak poradą prawną – ma on raczej wskazać 100% bezpieczną drogę i zwrócić uwagę na zawiłości polskiego systemu prawnego.
Cześć !
Od niedawna prowadzę profil na Instagramie, na którym sprzedaje ubrania „z drugiej ręki”, które wyszukuje po second handach czy też dostaje od rodziny, znajomych. Chciałabym zorganizować konkurs dla moich obserwatorów, w którym nagrodą będzie 100 zł do wydania na ubrania na moim profilu Instagram/vinted oraz 2 książki (za 1, 2 i 3 „miejsce”). Nad zadaniem, które będzie trzeba wykonać i które ocenię jeszcze myślę, ale zastanawiam się, czy w ogóle mogę wykonać taki konkurs, jeśli nie mam założonej i zarejestrowanej firmy ? I czy w ogóle promowanie ubrań na sprzedaż za pomocą Instagrama jest okej? Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam!
Cześć! Nie musisz mieć firmy, żeby zorganizować konkurs. Jeśli chodzi o promocje ubrań na sprzedaż, to wedle naszej najlepszej wiedzy regulamin Instagrama tego nie zabrania 🙂
Hej, a ja mam inny kłopot, gdzie mogę regulamin zamieścić? Nie posiadam, żadnej strony poza kontem na Instagram., więc nie mogę wrzucić linka a sam regulamin to obszerny dokument (5stron). Czy mogę tylko zrobić zapis, że dostępny jest w siedzibie organizatora? Co trochę jest słabe, bo dobrze, gdyby uczestnicy mieli możliwość go zobaczyć. W poście się nie mieści.
Cześć! My zazwyczaj umieszczamy regulamin w notatkach na FB na naszym fanpejdżu 🙂
No właśnie, tylko nasza strona nie ma fanpejdża na FB, no i dzięki za odpowiedź, lubię tu wpadać.
Dzień dobry, nikt nie pisze o problemie związanym z konkursami na Instagramie związanymi z tym, że postów nie da się przypinać na górze (tak, jak to jest na FB). Co to powoduje? Jeżeli organizujemy konkurs, który trwa np 5 dni, to nie możemy w tym czasie nic publikować. Każdy następny post “zrzuci” post konkursowy niżej. Jaki jest sposób, żeby post konkursowy był widoczny?
pozdrawiam
A.Ł.
Niestety, ale nie ma możliwości, aby przypiąć instagramowy post na górze naszego feedu. Najprostszym sposobem jest przypominanie o konkursie w stories, jednocześnie pokazując miniaturkę konkursowego posta, tak aby użytkownicy wiedzieli, gdzie zajrzeć 🙂